Ar yra Filipinuose uodų? Kokios priemonės nuo uodų yra geriausios? Kokiomis uodų platinamomis ligomis galima susirgti ir kaip apsisaugoti nuo uodų? Panašių klausimų sulaukiame iš keliautojų, kurie planuoja vykti į Filipinus, Aziją.
Uodai Filipinuose
Kadangi Filipinų klimatas yra tropinis, čia gana karšta ir drėgna – uodams tokios oro sąlygos yra idealiausios gyventi bei daugintis. Tačiau iš savo gyvenimo patirties Filipinuose, galime pasakyti, jog šių vabzdžių atrodo mažiau nei Lietuvoje.
Dienos metu Filipinuose iš tiesų pakankamai karšta ir net uodai nekiša savo nosių (tiksliau čiulptuvų). Tačiau jie iš karto pasirodo, kai pradeda leistis saulė. Gal tuo metu jiems ne taip karšta, gal ne tokia aktyvi saulė, bet leidžiantis saulei, jie smarkiai atakuoja. Tokios jų atakos vyksta apie pusvalandį, kol visiškai sutemsta. Ir viskas – daugiau jų nesimato ir galima ramiai sėdėti terasoje, pasivaikščioti lauke, mėgautis šiltu vakaru Filipinuose. Nereikia visą laiką mojuoti rankomis, degti nuo uodų spirales, purkšti purškalus, kaip dažnai būna vasaros vakarais Lietuvoje.
Vietiniai gyventojai, kurie savo namuose neturi apsaugos nuo uodų ant langų – tinklelių, pasakoja, jog tiesiog saulėlydžio metu, namuose užgesina šviesas, uždaro langus, jeigu tokie yra. Sutemus, vėl viską atidaro. Tokiu būdu išvengia uodų atakos į namus.
Reiktų paminėti, jog vietose, kur nėra erdvu, kur renkasi drėgmė, uodų bus visada. Dažniausiai tokios vietos būna vietinių gyventojų kiemai, apsodinti daugybe krūmų, aukšta tvora. Uodai slepiasi nuo karščio, saulės, o tokios vietos jiems puiki vieta. Todėl rinkdamiesi viešbučius ne tik Filipinuose, bet ir bet kurioje kitoje Azijos šalyje, žiūrėkite, jog jie būtų atviri, gerai vėdinami, be aukštos tvoros, kur patektų saulės spinduliai, ne per daug užsodintas kiemas krūmais.
Apsauga nuo uodų namuose
Kaip apsisaugoti nuo uodų namie, viešbutyje. Kitas uodų atakavimo metas – naktis. Rinkitės apartamentus gyventi Filipinuose tik tokius, kurių šeimininkai rūpinasi savo svečių ramiu miegu ir kambariuose yra uždėta apsauga nuo uodų ant langų – tinkleliai. Beje, tie tinkleliai suteikia saugumo ir nuo kitų egzotinių gyvių, kaip driežai, gecko.
Kartais net ir patalpose, kur yra įrengti tinkleliai, įsiveisia uodai. Jie dauginasi, kur užsistovi vanduo, drėgmė. Dažnai tai būna virtuvėje po kriaukle arba vonios kambarys. Einant miegoti uždarykite vonios duris, jog iš ten nepriskristų uodų. Na o tokiu atveju labai pagelbėja elektrinės lempos, kurios traukia uodus ir kitus vabzdžius į save, o viduje elektros silpna srovė juos nutrenkia. Gal ir žiauriai skamba, bet tikrai labai gerai veikia. Ji mus išgelbėjo, kai mūsų filipinietiškuose namuose buvo įsiveisę uodų ir neleido naktimis ramiai išsimiegoti. Tokia priemonė nuo uodų tinka ir lauke, kai būna pirmoji uodų ataka.
Filipinuose tokios lempos yra labai populiarios. Pradedant nuo tiesiog įsukamų vietoj įprastinių lempučių, bet ir didelių pakabinamų ar pastatomų ant grindų.
Kaip apsisaugoti nuo uodų
Tiek Lietuvoje, tiek Filipinuose galima įsigyti visokių žvakių, purškalų nuo uodų. Jeigu turite savo mėgstamus, įsimeskite į lagaminą – neprapuls. Jeigu neturite arba pamiršite pasiimti, galite rasti parduotuvėse Filipinuose. Tačiau atminkite, jog gana ekologiškų, natūralesnių čia gali būti sunkiau rasti.
Jeigu yra galimybė sėdėti (viešbutyje, restoranuose, kavinėse) arba miegoti, kur pučia dirbtinis vėjelis (ventiliatorius), būtinai pasirinkite tokią vietą arba įsijunkite vėjelį. Kai pučia vėjas, uodai negali prie jūsų priskristi bei ramiai gerti jūsų kraują.
Laikykite uždarytas viešbutyje tualeto, vonios duris, nes ten labiausiai veisiasi uodai.
Kiek įmanoma, apsirenkite kuo uždaresniais drabužiais, tada uodai nesugels. Tą daro vietiniai – apsirengia uždarais drabužiais, nepaisant jog tikrai labai karšta.
Uodų sukeliamos ligos Azijoje
Filipinuose, beje kaip ir visame pietų, pietryčių Azijos regione, vis tik reikia labai saugotis uodų, nes jie platina įvairias ligas, kaip, pavyzdžiui, Lietuvoje – erkės.
Pagrindinės uodų nešiojamos ir užkrečiamos ligos yra dengė (Dengue) karštligė, Čikungunijos (Chikungunya) virusas, Japoniškasis encefalitas (Japanese encephalitis), maliarija.
Dengė karštligė
Dengė karštligė – sukelia panašius į gripą simptomus, stiprius raumenų, sąnarių, galvos skausmus. Išberia pilvo sritį, kojas, rankas, pykina, vemiama. Padidėja limfmazgiai bei kepenys.
Šios ligos židiniai yra vietos, kuriose yra nešvarus užsistovėjęs vanduo, didelė koncentracija žmonių, nesilaikoma higienos. Dengė karštligę sukelėjus perduoda uodai, kurie kanda žmogui dienos metu, kas yra labai neįprasta palyginti su kitais uodais. Tai plačiai paplitusi pasaulyje liga. Ją taip pat galima susirgti ne tik Azijoje, bet ir pavyzdžiui, Egipte.
Susirgus dangė karštine, gydymo nėra. Vartojami karštį mažinantys vaistai. Negalima vartoti aspirino ir salicilatų, nes jie gali sukelti kraujavimą į skrandį. Galima vartoti paracetamolį. Reikia gerti daug skysčių bei ilsėtis.
Teigiama, jog asmenims, sirgusiems šia liga, rekomenduojama skiepytis – nes tada geriausiai suveikia skiepas. Tačiau vis dar atliekami tyrimai, ar tokie skiepai atneša daugiau naudos, ar žalos. Šia vakcina yra skiepijama ir Lietuvoje. Mūsų šeimos gydytoja siūlė. Mes nesame prieš skiepus, tačiau mes šio skiepo nesidarėme, kaip ir jokių kitų papildomų skiepų prieš važiuojant gyventi į Filipinus. Jums patiems spręsti dėl skiepų.
Čikungunijos virusas
Čikungunijos virusas. Šis virusas labai panašus į dengė karštligę – panašūs simptomai, o ir juos perneša tie patys uodai. Simptomų gydymas toks pats: gerti daug skysčių, vartoti vaistus, kurie palengvina karščiavimą bei skausmą, ilsėtis.
Tačiau tai dvi skirtingos ligos. Čikungunijos virusas yra šiek tiek lengvesnis – rimtų komplikacijų bei mirčių pasitaiko retai. Mūsų duomenimis vakcinos nėra.
Japoniškasis encefalitas
Japoniškasis encefalitas. Ši liga taip pat pasireiškia dideliu karščiavimu (iki 41 ºC), vargina galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, raumenų skausmas. Retais atvejais sutrinka sąmonė, kartais ištinka koma, būna traukulių. Ligos gydymas taip pat simptominis. Labai retu atveju baigiasi mirtimi, tačiau gali pasireikšti visą gyvenimą trunkantys neurologiniai defektai – kurtumas ir pan.
Šios ligos vakcina yra, tačiau vėl gi ji sukelia nemažai nepageidaujamų reakcijų, dėl ko iškyla klausimas, ar atneša daugiau žalos, ar naudos. Taip pat ši liga nėra taip plačiai paplitusi, kaip aukščiau aprašytos ligos. Tikrai neteko girdėti, jog kas nors aplinkui būtų ja sirgęs.
Maliarija
Maliarija. Sergant šia liga iš pradžių pasideda šalčio krėtimas, vėliau labai staigiai pakyla aukšta temperatūra, troškina, oda pasidaro sausa ir karšta, veidas parausta, kartais atsiranda traukuliai, kliedesys, sąmonės pritemimas. Karščiavimas tęsiasi 3–4 valandas, po to temperatūra krinta, ligonis gausiai prakaituoja, jaučia silpnumą.
Siekiant išvengti maliarijos, patartina prieš kelionę apsilankyti pas gydytoją ir pradėti vartoti vaistus nuo maliarijos sukelėjų. Tačiau prieš vykstant į Filipinus ar bet kurią kitą Azijos šalį, pasidomėkite, ar toje konkrečioje vietoje yra rizika susirgti šia liga. Pavyzdžiui, Filipinuose su šia liga daug dirbama profilaktiškai, todėl daugelių vietų, pavyzdžiui, kaip saloje kurioje mes gyvenam – Bohol, maliarijos rizikos laipsnis yra labai žemas.
Taip pat dalinamės Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija:
„Infekcijos rizika vyrauja visus metus teritorijose, esančiose žemiau nei 600 m. jūros lygio, tik išskyrus Aklan, Albay, Bilaran, Benguet, Bohol, Camiguin, Capiz, Catanduanes, Cavite, Cebu, Guimaras, Iloilo, Nothern Leyte, Southern Leyte, Masbate, Marinduque, Eastern Samar, Northern Samar, Western Samar, Siquijor, Sorsogon, Surigao Del Norte provincijas, Manilą. Manoma, jog nėra rizikos dideliuose miestuose ir lygumose.“
Čia išvardintos pagrindinės Filipinų salos, kuriose nėra maliarijos ir tai salos, kurios labiausiai yra lankomos turistų.
Iš savo patirties galime pasakyti, jog su šia liga nesusidūrėme ir aplinkui nepažįstame nei vieno, kuris čia gyvendamas ar keliaudamas būtų susirgęs.
Ar verta bijoti uodų sukeliamų ligų ir atsisakyti kelionės?
Nors perskaičius straipsnį galima išsigąsti ir sakyti, jog geriau nekelsiu kojos iš namų. Tačiau atkreipkite dėmesį, jog su šiomis ligomis kovojama profilaktiškai, yra naikinamos uodų lervos, todėl šiomis dienomis ne taip dažnai jomis yra sergama. Taip visada yra rizika susirgti viena iš aprašytų ligų, tačiau tokia pati rizika susirgti Lietuvoje erkių nešiojamomis ligomis. Ar dėl to neinate į Lietuvos miškus grybauti?
Ligos dažnu atveju nemirtinos, tik iš aprašymų ir žmonių pasakojimų atrodo labai sunkios ir geriau jomis nesirgti. Todėl reikia neleisti uodams jums įgelti – naudoti tepalus nuo uodų, lankytis švariose, gerai vėdinamose, saulės spinduliams pasiekiamose vietose. Tačiau keliaudami tikrai neįsitempkite ir nepanikuokite, jeigu jums įgėlė uodas ir dar dienos metu. Tai tikrai nebūtinai tas ligos nešiotojas 😉
Šio straipsnio tikslas – atkreipti dėmesį į uodus keliaujant ne tik po Filipinus, bet ir po kitas pasaulio šalis. Pasirūpinti nuo uodų apsaugos priemonėmis. Tačiau tikrai nebijokite ir kiekviename žingsnyje neįsivaizduokite, jog kiekvienas uodas kokios nors sunkios ligos nešiotojas. Apie ligas pateikėme informaciją, jog žinotumėte ir pajutę panašius aprašytus simptomus, nenumotumėte ranka, o atsakingai sirgtumėte, taisyklingai simptomiškai gydytumėtės ir persirgtumėte be komplikacijų.
Prieš važiuodami gyventi į Filipinus, susipažinome su šioje šalyje esančiomis ligomis. Čia gyvenančių užsieniečių bei vietinių klausinėjome ir vis klausinėjame, ar teko jomis sirgti. Iš tikrųjų retas užsienietis, kuris yra persirgęs. Visi, kurie sirgo buvo Dengės karštine. Su kitomis ligomis neteko susidurti.
Kaip jau rašėme straipsnio pradžioje, uodai Filipinuose mažiau įkyrūs nei Lietuvoje. Atrodytų jų čia mažiau nei tėvynėje. Todėl dažnas keliautojas po Filipinus pasakoja, jog taip nei karto ir nepanaudojo savo apsaugos priemonių nuo uodų. Tačiau tokias priemones vis tiek rekomenduojame turėti ir naudoti. O kokia jūsų patirtis su uodais ir jų nešamomis ligomis, keliaujant Filipinuose bei kitose Azijos šalyse?
O kokia jūsų patirtis su uodais ir jų nešamomis ligomis, keliaujant Filipinuose bei kitose Azijos šalyse?