Mokymasis nuotoliniu būdu – pradžioje iššūkis ne tik vaikui, bet ir tėvams. Jau beveik du mėnesiai, kaip dukra mokosi penktoje klasėje nuotoliniu būdu. Pirmos pamokos, pirmi patyrimai, pirmi namų darbai neįprastu būdu.
Kompiuterinis vaikų raštingumas
Mokytis nuotoliniu būdu, perprasti visą sistemą, visų pirma, reikia tėvams. Pradžioje sėdau pati ir nagrinėjausi, kokios pamokos, kada jas reikia atlikti, kaip atlikti, kaip ir kur išsiųsti atliktas. Tuomet jau rodžiau, aiškinau dukrai.
Tik tada supratau, jog mano vaikas, kuris gimė šiuolaikinės technikos eroje, kuriam, atrodo, visa technika pavaldi, visiškai nemoka net pačių paprasčiausių su kompiuteriu dirbti reikalingų dalykų. Kaip atsisiųsti failą? Kaip ir kur išsaugoti dokumentą? Kaip išlyginti teksto kraštus? Kaip išsiųsti elektroniniu paštu failiuką? Kaip nufotografuoti, nufilmuoti ir įkelti? Taigi mokomės mokintis nauja sistema, taip pat mokomės dirbti kompiuteriu. Dar porą mėnesių ir Smiltė galės drąsiai dirbti administratore, nes visos reikalingos kompiuterio funkcijos bus perprastos.
Man buvo įdomu, ar tik mano duktė nemoka dirbti kompiuteriu, ar ir visi vaikai Lietuvoje nėra mokykloje to mokinami. Pasiklausinėjau aplinkinių, apie jų vaikų kompiuterinį raštingumą ir didžiai mano nuostabai, supratau, jog net baigęs vidurinę, abiturientas nėra išmokintas mokykloje gerai dirbti kompiuteriu. Kaip viena mano draugė pasakė: „Aš geriau už savo dukrą moku.“ Na tikrai keista? Šiais laikais esame tokie kompiuterizuoti, o vaikų neišmokiname net paprasčiausiai kaip išsaugoti Wordo dokumentą.
Mokymasis nuotoliniu būdu – kas tai per daiktas?
Neįsivaizdavau, jog mokymosi bei namų darbų kompiuteriu bus tiek daug, jog nusprendėme dukrai nupirkti atskirą kompiuterį. Neplanavome vienuolikos metų vaikui pirkti asmeninį kompiuterį. Tačiau po poros savaičių dalinimosi pamatėme, jog arba aš nepadarau savo darbų, arba dukra neatlieka laiku namų darbų. Taigi, jeigu planuojate vaikus leisti mokytis nuotoliniu būdu, būtinai paruoškite tam skirtą kompiuterį.
Apie pačią mokymosi sistemą. Turime prisijungimus prie savo paskyros, kur surašyti visi mokymosi dalykai. Ties kiekvienu yra sukelta visa mokymosi medžiaga, vadovėliai, audio, video pamokos, elektroninės knygos, patarimai, pavyzdžiai. Visko, ko reikia mokymuisi yra pateikta. Gyvenant užsienyje ir neturint galimybės gauti lietuviškų vadovėlių, nebūtų problema, nes jie yra nuskanuoti ir pateikti mokiniams.
Kiekvieno mokymo dalyko yra pateiktos užduotys, kurias reikia atlikti iki tam tikro konkretaus laiko. Priklausomai nuo dalyko intensyvumo, vienų mokymosi programų užduotis reikia atlikti kiekvieną mokymosi (darbo) dieną, pavyzdžiui, lietuvių kalbą. Kitus dalykus – vieną kartą per savaitę, dar kitus – vieną kartą per mėnesį. Laikas duotas labai konkretus – iki tam tikros dienos, valandos. Eina laikmatis ir nespėjus įkelti atliktas užduotis, jų įkelti nebeleidžia. Yra atskiras segtuvas pavėluotom užduotims įkelti. Pavėlavus, negalima pretenduoti į aukščiausią įvertinimą.
Užduotys įvairios. Parašyti rašinėlį, atsakyti į klausimus, nufilmuoti pasakojimą, valgių gaminimo procesą, nupiešti, nulipdyti iš modelino, paruošti pristatymą PowerPoint programa.
Kiekvieno mokytojo yra pateikti kontaktai Skype ir konsultacijų laikas, kuriuo metu galima mokytojo klausti iškilusių klausimų. Kol kas su mokytojais bendravome tik dėl techninių, organizacinių dalykų, nes mokymosi klausimų dar neiškilo tokių, jog negalėtume patys susitvarkyti.
EMA pratybos
Nuo spalio mėnesio prasidėjo užduotys iš elektroninių pratybų – jos vadinasi EMA pratybos. Visai įdomu. Net aš pati kartais prisėdu pasižiūrėti iš šono, kokios užduotys ir kaip jas reikia atlikti. Po užduotėlių būna siurprizas. Kažkas linksmo, kažkas naujo ir įdomaus.
Taigi mokytis yra ką. Tikrai viskas nauja ir įdomu. Toks mokymo būdas lavina vaiko atsakingumą, savarankiškumą, laiko planavimą. Momentais, kai dukrai pritrūksta šių įgūdžių, pradeda aimanuoti, jog norėtų lankyti mokyklą paprastai ir mokytis ne nuotoliniu būdu. Tačiau tai tik du mėnesiai tokio mokslo. Natūralu, jog vaikui iškyla tokios abejonės. Tačiau, kai nereikia keltis į mokyklą 6 valandą ryto, yra dėl to labai laiminga.