Sulaukiame daug laiškų, žinučių su užklausomis, kaip užsidirbti Filipinuose pinigų? Ar galima rasti čia darbo? Kokie atlyginimai? Ką veikti, jog galima būtų pragyventi?
Arba labai dažnai parašo žmonės, svajodami gyventi Azijoje, tačiau įsivaizduoja, jog galimybės dirbti, gyventi tokios pačios, kaip yra Europos Sąjungos šalyse. Tikrai taip nėra. Filipinai, kaip ir visa Azija, saugo savo darbo rinką, lygiai taip pat, kaip Lietuva saugo savo darbo rinką nuo trečiųjų šalių piliečių. Gauti darbo vizą iš tikrųjų yra labai sunku, o už nelegalų darbą – iš karto asmuo deportuojamas be galimybės sugrįžti.
Iš kitos pusės, dažnai paklausiam, ar iš tikrųjų žmogus nori dirbti Filipinuose, nes čia darbo jėga gana pigiai kainuoja. Filipinuose gyvena virš 100 mln. gyventojų. Taigi žmonių darbui čia tikrai netrūksta. Vidutinės šeimos pajamos sudaro apie 400 eurų per mėnesį. Minimalus atlyginimas Filipinuose 5 eurai per dieną. Kaip ir Lietuvoje, pragyvenimo lygis ir kainos įvairiose Filipinų regionuose labai skiriasi. Nedarbo lygis yra apie 6 %. Žiūrint į šiuos skaičius akivaizdu, kad mums užsieniečiams būtų sunku rasti vietos darbo rinkoje arba orientuoti savo verslą į vietinę rinką.
Pastebėjome, kad vietiniai gamintojai, importuotojai bei paslaugų tiekėjai prisitaikė prie mažų Filipiniečių pajamų ir viską fasuoja ir parduoda labai mažais kiekiais, po 5-10 gramų (riešutai, traškučiai, skalbimo milteliai). Didesnių kiekių žmonės tiesiog neįperka. Taip pat įvairūs vaikiški žaidimų automatai bei savitarnos motorolerių plovyklos kainuoja 5 pesus (10 euro centų).
Vietinės valgyklėlės (bliūdinės), kurios orientuojasi į vietinius gyventojus, maistą parduoda po 20 pesų (30 euro centų) už bet kokio maisto porciją. Ar tai būtų ryžiai, daržovės, mėsa, sriubos dubenėlis, už kiekvieną atskirai po 20 pesų.
Iš ko gyvena užsieniečiai Filipinuose
Filipinuose labai daug gyvena užsieniečių – iš Vokietijos, Belgijos, Švedijos, Norvegijos, Amerikos bei kitų šalių. Ką jie čia veikia, kuom užsiima, ką dirba?
Dauguma mūsų sutiktų užsieniečių (europiečiai, amerikiečiai, australai) pajamas gauna savo šalyje. Tai būtų internetinė prekyba, nekilnojamojo turto nuoma, laisvai samdomi darbuotojai, kurie dirba internetu. Taigi tikriausiai paprasčiausias būdas užsidirbti gyvenant Filipinuose, dirbti internetu (tik reikia susirasti gyvenamąją vietą su geru interneto ryšiu).
Taip pat didelė dalis užsieniečių Filipinuose investuoja turistinėse zonose į turistų aptarnavimo sritis, tokias kaip restoranai, viešbučiai, resort’o tipo gyvenamieji kvartalai. Investuoti čia apsimoka, nes turizmas Filipinuose klesti ištisus metus.
Filipinuose yra virš 7.000 salų, tačiau labiausiai turistų pamėgtos ir lankomos yra Bohol, Panglao, Boracay, Palawan, Cebu salos. Šiose salose užsieniečiai investuoja į nardymo paslaugų, restoranų, viešbučių verslus. Pastebėjome, kad net ir atokioje vietoje atsidarę restoranai gaminantys skanų maistą labai greitai tampa populiarūs ir staliuko be rezervacijos rasti būna sunku.
Kaip užsidirbti užsieniečiui – verslas Filipinuose
Užsieniečių valdomuose restoranuose kainos labai panašios kaip Lietuvos picerijose – mūsų 4 asmenų šeima pavalgo už 1.200 – 1.500 pesų (apie 20 – 25 eurus). Taigi, jeigu sukurtas verslas Filipinuose orientuotas į užsieniečius turistus, čia kainos ir galimas suždirbis pakankamai geras.
Tačiau net ir sukūrus verslą, reikalinga gauti darbo vizą. Pagal naujus reikalavaimus (nuo 2019 m.) reikia kreiptis į savo šalyje esančią arba artimiausią Filipinų ambasadą (Lietuvos piliečiams tai būtų Filipinų Respublikos ambasada Varšuvoje). Kitas variantas samdyti dirbti vietinius žmones – per juos dirbti ir valdyti verslą. Užsieniečiams steigti įmones kartu su filipiniečiais nėra apribojimų.
Jeigu nuspręsite atvykti gyventi į Filipinus, kurti verslą, statyti nekilnojamą turtą, būtinai susiraskite tinkamą teisininką, kuris padės perprasti filipinietišką teisinę sistemą bei sutvarkyti visus reikiamus dokumentus, nes vienam tą pasidaryti tikrai bus be galo sunku.