Keliauk po pasaulį be šiukšlių! Keliavimas, kaip ir visa kita žmogaus veikla, daro neigiamą įtaką gamtai, pačiai žemei planetai. Negalime kontroliuoti lėktuvų, kuriuose skraidome, išmetamo anglies kiekio, viešbučių, kuriuose apsistojame, naudojamų chemikalų, tačiau galime pasirinkti ekologiškesnes transporto priemones, patys mažiau naudoti, išmesti mažiau šiukšlių ir savo veikla, kiek galima sušvelninti neigiamą poveikį gamtai, kurį padarome keliaudami.
Pasidalinsime savo atrastais būdais, kuriais galima sumažinti keliaujant neigiamą poveikį gamtai, palikti po savęs mažiau šiukšlių arba iš viso keliauti be šiukšlių. Tai nėra baigtinis sąrašas, nes keliaujant su kiekviena diena jų galima atrasti naujų. Jeigu turite savo patarimų šia tema, visada laukiame komentaruose po straipsniu.
Iš pirmo žvilgsnio tai paprasti patarimai, kurių galima laikytis net nekeliaujant, o tiesiog savo kasdieninėje buityje. Įprasite tai daryti kiekvieną dieną, nebus sunku keliaujant. Nors tai paprasti, maži žingsneliai, bet įsivaizduokite, jeigu jų laikytųsi didelė žmonių grupė arba visi keliautojai – tai būtų nepaprastai ryškus ir ženklus pagerėjimas visoje planetoje.
Keliauk po pasaulį atsakingai
Gal kuris iš jūsų norėtų paklausti, kodėl man tai turėtų rūpėti, kodėl aš turiu laikytis kažkokių patarimų, juk visi keliauja nesilaikant jų? Tuomet mes norėtume jūsų paklausti: ar mėgstate keliaudami pamatyti gražius kalnus, upes, ežerus, krioklius, ryžių laukus? Ar mėgstate prie jūros degintis, kur yra švaru? Ar mėgstate pamatyti laukinę gamtą, retas gyvūnų rūšis? Ar mėgstate atrasti dar žmogaus nepaliestus žemės kampelius? Ar mėgstate nardyti ir grožėtis spalvingais koralais? Jeigu į nors vieną klausimą atsakėte “taip”, jums reikia keliauti atsakingai, be šiukšlių bei kiek galima sumažinant neigiamą poveikį gamtai.
Taigi, kokie būtų mūsų šeimos patarimai.
Atsisakykite vienkartinių daiktų.
Iš tikrųjų nesvarbu, ar jūs keliaujate, ar gyvenate ir dirbate savo mieste, atsisakykite vienkartinių, ypač plastikinių, ilgai nesuyrančių daiktų. Rinkitės tik tuos daiktus, kuriuos galėsite panaudoti daugelį kartų. Baruose, kavinukėse klauskite, ar gėrimus gamina į daugkartinius puodelius? Turėkite su savimi gertuvę. Viešbučiuose, kavinėse, baruose paprašykite, jog jums jas pripildytų vandens. Daugelis oro uostų turi nemokamas vandens stoteles, taip pat ir didesniuose Europos miestuose yra tokios vandens prisipildymo stotelės. Naudokitės jomis, nepirkite vandens plastikiniuose, vienkartiniuose buteliukuose. Taip sutaupysite ne tik kelionės pinigų, bet ir keliausite be šiukšlių.
Keliautojai dažniausiai valgo kavinėse, restoranuose ir kitose vietose, kur jau maistas pagamintas ir dažnai yra siūlomi vienkartiniai valgymo įrankiai. Turėkite savo ne tik gertuves, bet ir daugkartinio naudojimo indelius, šiaudelius bei kitus reikalingus įrankius. Pamatysite, jog bus daug maloniau valgyti maistą ir savų indelių, nei iš vienkartinių indų ar plastikinių maišelių (kaip dažnai būna Azijos šalyse).
Atsisakykite vienkartinių, plastikinių pirkinių maišelių. Turėkite savo medžiaginius, daugkartinio naudojimo maišelius, einant apsipirkti į vietinius turgelius bei parduotuves.
Rinkitės mažiau teršiančią transporto priemonę
Ar žinojote, jog lėktuvai daugiausiai sunaudoja kuro kylant ir leidžiantis? Taigi jeigu galite, pasirinkite su kuo mažiau persėdimų keliones lėktuvais. Tiesioginiai skrydžiai sumažina anglies dvideginio išmetimą į orą.
Pasidomėkite, gal į jums reikiamą vietą skraido oro bendrovės, kurios naudoja ekologišką kurą. Nedaug tokių bendrovių yra, bet yra. Taigi teikite joms pirmenybę.
Jeigu galite pasirinkti kitas, ekologiškesnes keliavimui transporto priemones – traukinius, maršrutinius autobusus ir panašiai – rinkitės juos.
Keliaujant vietoje, rinkitės keliavimą savomis kojomis, dviračiu, visuomeninį transportą ir panašiai. Tai ne tik taupys žemės resursus, bet ir jūsų pinigus. Nustebtumėte, sužinoję kainų skirtumą Filipinuose tarp tos pačios kelionės privačiu automobiliu ir visuomeniniu transportu.
Pasiimkite į kelionę viską, ko jums reikia, bet ne per daug
Apgalvokite, ko jums gali prireikti kelionėje ir pasiimkite kartu su savimi. Tai padės išvengti papildomų daiktų pirkimų kelionėje. Sutaupysite pinigų, o ir nereikės vėliau turėti du tokius pačius daiktus, kas sutaupys žemės resursus.
Iš kitos pusės, gerai apgalvokite, ar jums tikrai reikia daug daiktų. Gal galite kai ko atsisakyti, gal ko nors neprireiks. Kuo sunkesnis lėktuvas, tuo daugiau reikia kuro. Sakysite ką gali pakeisti mano vienas kilogramas? Bet jeigu 500 keleivių sumažintų savo bagažo svorį vienu kilogramu, jau turėtume minus 500 kilogramų lengvesnį lėktuvą. O be to, pačiam lengviau keliauti, kai esate neapsisunkinę daiktais. Kelionėse į šiltus kraštus, tokius, kaip Filipinai, Tailandas, Vietnamas ir panašiai, tikrai rekomenduojame turėti tik kuprines. Šiltų drabužių čia nereikia, o ir keliauti po šalį bus žymiai paprasčiau.
Užsisakykite nakvynę iš kuo natūralesnių medžiagų pastatytame viešbutyje
Iš medžio, bambuko ar kitų natūralių medžiagų pastatyti nameliai, dažniausiai būna pačioje gamtoje. Tokiems namukams pastatyti yra sunaudota mažiau statybinių resursų, naudojami atsinaujinami gamtos resursai. Tokiuose viešbučiuose nakvynė bus pigesnė, o ir labiau jausitės gamtoje.
Vienas iš tokių pavyzdžių Filipinuose, Bohol saloje būtų Nuts Huts viešbutis. Apie jį rašėme straipsnį čia: NUTS HUTS viešbutis prie Loboc upės. O nuotraukoje dar kito nedinelio viešbučio El Nido ekologiškas namelis.
Viešbučiuose net ir su viskas įskaičiuota, naudokitės saikingai
Nebūtinai viešbutyje po kiekvieno nusišluostymo reikalauti naujo, švaraus rankšluosčio. Nebūtinai, panaudojus rankšluostį, jį numesti ant žemės ir trypti kojomis. Nebūtinai reikalauti keisti patalynę kiekvieną dieną. Juk nebūtinai sunaudoti visus mažus vonios buteliukus (šampūnus, dušo žėles ir kt.) ar muiliukus, nors savo lagamine turite savo šampūno. Šiais dalykais naudokitės tik extra atvejais – kai pasibaigė savi ar pamiršote paimti savo. Turėkite savo dantų šepetėlį , juk nebūtinai panaudoti tik vieną kartą viešbučio vonios kambaryje padėtą.
Išeinant iš viešbučio kambario, nepalikite įjungto televizoriaus, šviesos, kondicionieriaus. Sakysite, jog kondicionierių paliekate, jog nesukaistų kambarys. Tačiau žinokite, net ir labai prikaitusį kambarį kondicionierius atvėsins per 10-15 minučių. O tai didžiulis elektros sunaudojimo skirtumas tarp 6-10 valandų ir 15 minučių. Taip, už elektrą papildomai nereikės jums mokėti, bet tai naudojami žemės resursai, už kuriuos mokame mes visi kartu.
Jeigu tikrai nėra būtinybės tvarkyti jūsų kambario, palikite pakabintą ant durų kortelę “Netrukdyti” “Do Not Disturb”. Tokiu būdu sumažinsite papildomą chemikalų naudojimą, tvarkant kambarį.
Keliaujant turėkite su savimi ūkinio muilo gabaliuką. Jeigu turite tik keletą skalbinių, išsiskalbkite rankomis. Tokiais atvejais nesunaudokite viešbučiuose esančiomis skalbyklomis. Kiekvieno svečio skalbiniai yra skalbiami atskirai net jeigu ir nedaug skalbinių.
Rūšiuokite šiukšles. Jeigu viešbutyje nėra šiukšlių rūšiavimo sistemos, viešbučio atsiliepimuose bei komentaruose, pasiūlykite tai įsidiegti.
Atsisakykite turų, kuriuose yra išnaudojami gyvūnai arba kenkiama jų ramiam gyvenimui
Viena iš didžiausių tokių problemų yra dramblių išnaudojimas Tailande. Vietoj turų, kuriuose žiūrėtumėte, kaip gyvūnai atlieka triukus ar su jais jodinėti, geriau pasirinkite gyvūnų priežiūros centrus, kur gyvūnais yra rūpinamasi.
Atsisakykite išvykų, kur bus galima liesti, glostyti laukinius gyvūnus. Tokia veikla gyvūnams yra pražūtinga. Pasigrožėkite gyvūnais tam skirtuose draustiniuose, kur gyvūnai jaučiasi lyg namie ir jiems nėra drumsčiama jų gyvenimo ramybė.
Grožėkitės gamta, bet neimkite jos vežtis namo
Nelieskite ir nelaužykite koralų, nerinkite kriauklių bei kitų grožybių jūros pakrantėje. Nesivežkite jų namo. Tai ne tik žala gamtai, bet ir galite gauti didžiulę baudą.
Nelieskite laukinių gyvūnų tiek ant žemės, tiek po vandeniu. Jau ir taip juos stresuojam aplinkui vaikščiodami, plaukiodami. Liesdami juos ne tik rizikuojate patys susižeisti, bet ir sutrikdyti normalų gyvūnų gyvenimo ritmą.
Nepirkite nieko, pagaminto iš nykstančių augalų arba bet kokių gyvūnų. Tai ne tik žala gamtai, bet greičiausiai, negalėsite jų persivežti per muitinę.
Prisijunkite prie gamtos saugojimo iniciatyvų
Jeigu pasidomėsite, tikrai aplink tą vietą, kur keliausite, yra organizacijų, kurios vykdo gamtos saugojimo, švarinimo veiklą. Organizuoja talkas, sodina medžius bei augalus, renka šiukšles tam tikrose vietose. Viena iš tokių organizacijų yra Plastic free Bohol. Jeigu būsite Filipinuose, Bohol, Panglao ar kokioje nors netolimoje kitoje saloje, skirkite kelias valandas ir prisijunkite prie jų organizuojamų talkų.
Jeigu nenorite prisijungti prie organizacijų, galite patys susiorganizuoti. Keliaujant turėkite maišelių šiukšlėms. Ir kai matysite, jog yra laiko, noro – būtinai surinkite bent maišelį šiukšlių. Tikrai jausitės puikiai, jog galėjote prisidėti prie šalies, kurioje atostogavote, grožio.
Ačiū, jog perskaitėte mūsų patarimu. Ačiū, jeigu nors vienu juo naudojatės. Ačiū, jeigu nors vienu dar pradėsite naudotis. Kuo mūsų bus daugiau, kurie nors maža dalimi prisidėsime prie gamtos saugojimo, tuo bendras poveikis bus stipresnis, o ir rinka taikysis prie atsakingų vartotojų! Keliauk po pasaulį be šiukšlių!
O gal turite savo patarimų? Pasidalinkite jais komentaruose po straipsniu.