Kraustydamiesi gyventi į Filipinus, planavome iš karto įsigyti motorolerį bei automobilį. Motorolerį įsigijome gana greitai – pirmą Filipinuose gyvenimo savaitę. Su automobiliu buvo šiek tiek sudėtingiau. Čia nebuvo Autoplius internetinio portalo, kur galėjai paprastai išsirinkti patinkantį automobilį, jį apžiūrėti ir nusipirkti. Pradžioje reikėjo išsinagrinėti kokius automobilius pardavinėja mūsų gyvenamojoje saloje (Bohol, Panglao), kokios kainos ir apskritai kokia automobilio markė musų šeimai tinka, nes Azijoje automobilių markės skiriasi nuo Europos. Taigi automobilio paieška šiek tiek užtruko.
Kol nagrinėjomės automobilių rinką Filipinuose, mums taip patiko važinėtis motoroleriu, jog vienu metu jau planavom vis tik nepirkti automobilio, o įsigyti antrą motorolerį, jog vienu metu galėtume visa šeima keturiese keliauti po salą. Tačiau vis tik apsvarstėme, jog vaikams bus patogiau, saugiau važiuoti su mašina, o ir Filipinuose būna lietaus sezonų, nusprendėme antro motorolerio nepirkti.
Automobilio paieška
Pradėjus mūsų šeimai ieškoti automobilio, supratome keletą esminių skirtumų lyginant su automobilių paieška Lietuvoje:
- dauguma parduodamų naudotų automobilių yra 1-3 metų senumo;
- su labai maža rida 5-10 tūkstančių kilometrų;
- pasitaiko ir senesnių nei trijų metų automobilių, tačiau mums pasirodė protingiau pirkti 2 metų automobilį su gamintojo garantija už pusę naujo automobilio kainos su iki 14.000 kilometrų rida;
- Filipinuose nėra jokio patogaus portalo internete, kuriame automobiliai būtų surašyti pagal metus, kategorijas, variklius, ir panašiai. Automobiliai čia perkami ir parduodami facebook grupėse, dedant įrašus ir nuotraukas. Taigi teko jungtis prie tokių grupių;
- azijietiškų automobilių markės ne tokios pačios, kokios yra įprastos Europoje.
Auto skelbimai Filipinuose
Filipiniečiai nesivargina daryti kokybiškų automobilio nuotraukų. Praktiškai visi skelbimai tik su viena neryškia nuotrauka, daryta telefonu. Nuotraukoje matosi tik automobilio dalis (sėdynė, stogas, durelės arba priekinis stiklas).
Automobilio aprašymas visiškai skiriasi nuo mums lietuviams įprasto auto aprašymo. Labiausiai skelbimuose akcentuojamas šaltas kaip ledas (ice cold) kondicionierius, registracijos galiojimo pabaiga ir miestas, kuriame automobilis parduodamas. Tokias „smulkmenas“ kaip kuro tipas, variklio tūris, tikslus modelis, gamybos metai, rida ir panašiai, tenka aiškintis asmeninėmis žinutėmis.
Automobilių pasirinkimas
Didžiausias parduodamų automobilių pasirinkimas yra Maniloje arba Cebu. Pasirinkome pastarąjį miestą, kadangi automobilio gabenimas jūra iš Manilos į Bohol užtruktų apie 24 valandas ir kainuotų trečdalį automobilio kainos.
Taigi mėnesį “pasėdėjus” Cebu facebooko grupėse ir susitarus dėl automobilių apžiūrų su 6 pardavėjais, ankstų rytą išplaukėme keltu į Cebu. Apžiūrėję kelis automobilius, supratome, kad filipiniečių supratimas apie automobilius „be gedimų“ yra kitoks nei mūsų. Perdažyti automobiliai, į dausas šviečiančios lempos, lendantys pirštai tarp variklio dangčio ir sparno vienoje pusėje, važiuojant tiesiai vairas pasisukęs 90 laipsnių kampu ir panašiai – jiems yra normalus dalykas. Parodžius šiuos automobilio defektus, jie net pyksta. Kai pasakai, kad automobilio nepirksi, nes jis daužtas ir nekokybiškai sutvarkytas.
Vėliau sulaukėme keletą asmeninių žinučių per facebook‘ą su priekaištais, kodėl nepirkome automobilio. Kodėl be reikalo gaišome jų laiką, o pagal mūsų reikalavimus, turėtume pirkti naują automobilį salone. Nepaisant to, pavyko rasti puikios būklės automobilį, kurį pardavinėjo bankas, nes savininkė neišgalėjo mokėti lizingo įmokų ir atidavė automobilį bankui, atsisakydama pradinės įmokos.
Automobilio pirkimas
Apžiūrėję ir sutarę pirkimo sąlygas, palikome avansą. Pasirašėme rezervavimo sutartį ir išvykome atgal namo į Panglao, nes automobilio gabenimui į kitą salą reikėjo notarinės sutarties. Pas notarą reikia registruotis iš anksto. Žodžiu, Filipinuose viskas taip greitai, kaip mes esame įpratę Lietuvoje, nevyksta.
Grįžę po kelių dienų į Cebu, pasirašėme notarinę sutartį ir už 1.200 pesų (29 eurai) parsigabenome automobilį į Bohol. Patarimas – jei kelsitės su automobiliu iš Cebu į Bohol, naudokitės FastCat paslaugomis, jie plaukia iš Cebu į Tubigon miestą.
Kadangi automobilis buvo lyg ir garantinis, nusprendėme nuvaryti į Bohol gamintojo atstovybę pakeisti tepalus ir įsitikinti dėl tos garantijos. Atstovybėje pasitiko maloniai, priėmė be išankstinio užsirašymo ir per 2 valandas atliko pilną aptarnavimą (pakeitė tepalus, filtrus, išplovė ir nupoliravo išorę, išsiurbė vidų) už 85 EUR. Kitas aptarnavimas bus po 7.500 km. (tikriausiai dėl mažų atstumų ir karšto klimato).
Automobilio registracija ir jos atnaujinimas
Filipinuose naujas automobilis įregistruojamas trims metams, vėliau registraciją reikia atnaujinti kas metus, nusipirkti draudimą, atlikti techninę apžiūrą ir gauti naujus registracijos dokumentus LTO (Land transportation office). Visa tai kainuoja apie 85 EUR metams.
Reiktų paminėti vieną įdomų dalyką – naujo automobilio bei motorolerio registravimas užtrunka apie 4-5 mėnesius. Didžioji dalis jų gatvėse važinėja su numerio ženklu su užrašu „For Registration“. Vėliau automobilis įregistruojamas. Jam suteikiami registracijos lipdukai, kurie klijuojami ant priekinio ir galinio stiklo, tačiau valstybiniai numeriai dar neišduodami.
Po 3 mėnesių automobiliui paskiriami valstybiniai numeriai, tačiau jie įrašomi tik registracijos liudijime. Pačius numerius savininkas pasigamina pats (užrašo ranka, arba pasigamina pas privačius gamintojus gražesnę kortelę). Tikrų, metalinių, valstybinių numerių čia tenka laukti metus ir daugiau.
Dar viena įdomybė – paskutinis valstybinio numerio skaičius parodo kurį mėnesį reikia atnaujinti automobilio registraciją, o priešpaskutinis – kurią mėnesio savaitę. Mūsų filipinietiško automobiliuko numerių skaičiai ABN6001. Taigi registraciją privalom atnaujinti paskutinę sausio savaitę. Tačiau galima tai atlikti ir ne anksčiau kaip mėnuo iki šio termino.
Išvada viena – lietuviški įgūdžiai, išugdyti perkant automobilius, labai praverčia ir Filipinuose perkant automobilį 😉