Filipinai – ar saugu keliauti, atostogauti? Ar saugu Filipinuose turistui? Ar saugiai jaučiatės gyvendami Filipinuose? Ar saugūs Filipinai? Tokio pobūdžio klausimų sulaukiame iš mūsų šeimos kelionių blog’o skaitytojų. Po keturių mėnesių gyvenimo čia, pasidalinsime savo patirtimi. Tikiu, jog šio straipsnio turinio nereikės keisti, susidūrus su kitokiais įvykiais ar pasikeitusia politine situacija. Taip pat visų, keliavusių po Aziją (nebūtinai tik po Filipinus) ir turinčių patirties (tiek teigiamos, tiek neigiamos) saugumo klausimu, prašome pasidalinti po straipsniu komentaruose.
Daugelis yra skaitęs, girdėjęs, matęs vakaro žiniose, kokia nesaugi šalis yra Filipinai. Žmonės čia yra šaudomi be reikalo, daugybė vagysčių, vaikų pagrobimų, teroristų grupuočių išpuoliai. Mūsų – europiečių akimis, kai mirties bausmė jau seniai panaikinta, kai žmogaus teisės yra aukštinamos, Filipinai gali pasirodyti baisūs ir atbaidyti keliautojus užsieniečius.
Filipinai ar saugu gyventi?
Gyvename Bohol, Panglao salose. Iš daugiau nei septynių tūkstančių salų, pasirinkome būtent šias salas, ne tik kaip mažiausiai gamtos stichijų paliečiamą salą, ne tik dėl jos grožio, bet ir dėl saugumo. Iš tikrųjų net dažnai vaikščiojant tamsiu paros metu, jaučiamės saugūs, ko dažnai nejausdavome vaikščiojant po Vilniaus gatveles.
Filipiniečiai taikūs, draugiški, labai religingi žmonės. Visada jaučiama pagalba, taikumas bei pagarba kitam žmogui. Net ir apsiperkant vietiniuose turgeliuose, nesijaučia noras “nusukti”, apgauti. Visada maloniai pabendraus ir net patys, neprašomi nuolaidos, nuleis kainą.
Sutikus čia daug keliaujančių arba ilgai gyvenančių užsieniečių, visi vienareikšmiai atsako, jog Filipinuose saugiau jaučiasi nei, pavyzdžiui, New York‘e arba Londone. Neteko aplinkui girdėti, kokių nors nusikaltimų, apiplėšimų bei nužudymų. Filipinuose net ir išgėręs jaunimas nebūna agresyvus. Maloniai bendrauja, „nesikabinėja“.
Paieškojome informacijos bei statistikos palyginimų tarp Bohol salos ir Vilniaus pagal nusikaltimus bei saugumą. Skaičiai patvirtino mūsų nuomonę. Nusikaltimų atžvilgiu Vilnius gerokai lenkia Bohol salą. Net narkotikų vartojimas bei siūlymas yra šiek tiek mažesnis nei Vilniuje. Saugumas vaikščiojant Bohol saloje dienos metu yra aukščiausias – 100 balų. Naktį – saugumo balas yra mažesnis nei dienos, tačiau ryškiai didesnis nei Vilniuje.
Taip, visur yra visokių žmonių. Kaip atrodytų saugu, reikia nepamiršti, jog Filipinuose gyvena daug nepasiturinčių šeimų, todėl visada tiek keliaujant, tiek gyvenant bet kokiame mieste, reikia saugotis, prižiūrėti savo daiktus, būti protingam bei budriam.
Nuoroda į Vilniaus ir Bohol salos palyginimus kriminaliniu aspektu.
Saugumas kitose Filipinų salose
Filipinai ar saugu visose salose? Ieškant informacijos apie saugumą Filipinuose, rasite sąrašą salų, į kurias nerekomenduojama „kelti kojos“. Paminėsime ir mes jas:
- Mindanao – čia aktyvios teroristų grupuotės;
- Manila – dėl aktyvaus susišaudymo dėl narkotikų bei vaikų pagrobimo atvejų.
Tačiau vis tik suradus statistinius duomenis dėl nusikaltimų atvejų Filipinuose, buvome nustebę, jog net lyginant visų Filipinų mastu (o Filipinuose gyventojų keliasdešimt kartų daugiau nei Lietuvoje), Filipinų saugumo indeksas šiek tiek didesnis nei Lietuvoje ir viena pozicija lenkia Lietuvą.
Išvardintas nesaugias salas galime aplenkti, tačiau Manilos dažnai aplenkti nepavyksta. Per čia vyksta tarptautiniai skrydžiai iš visų pasaulio salų. Dažniausiai atvykimas į Filipinus būna per Manilą.
Nuo 2016 metų birželio mėnesio, kai Filipinų Respublikos prezidentu tapo Duterte, įvyko virš septynių tūkstančių nužudymo atvejų. Tai buvo tarpusavyje įvykusių vietinių grupuočių, susijusių su narkotikais, susišaudymo metu arba policijos reidų dėl narkotikų metu. Tai viena ir Filipinų prezidento „karo su narkotikais“ dalis. Beje, dauguma vietinių žmonių nuomone, pasiteisinusi priemonė.
Patarimai keliaujantiems į Filipinus dėl saugumo
Taigi, kalbant apie saugumą, tokie susišaudymai tarp grupuočių arba grupuočių viduje bei policijos reidų vyksta tamsiu paros metu ir vargingiausiose Manilos vietose. Nors 2017 metų pradžioje, po Korėjos verslininko žūties, tokios žudynės buvo pasmerktos prezidento Duterte, tačiau kaip bebūtų siūlome visiems nevaikščioti Manilos gatvėse tamsiu paros metu, o ypač neturtinguose rajonuose – geriau nekelkite kojos ir dieną.
Taip pat Maniloje kartais pasigirsta žinių apie vaikų pagrobimą. Pagrobiami vaikai dažniausiai būna Korėjos bei Kinijos piliečiai. Tačiau randame informacijos, kaip vis tik reiktų saugotis, keliaujant su vaikais:
- nesinaudoti vietiniu transpostu ir taksi. Rekomenduojame naudotis Uber arba susitarti su jūsų užsakytu viešbučiu dėl paėmimo iš oro uosto į viešbutį ir atgal;
- nepalikite savo atžalų vienų nei nuošaliose, nei pilnose žmonių vietose;
- nesipykite su vietiniais gyventojais. Jeigu matote, jog jūsų pokalbis eina į konfliktą, pamirškite savo principus ir nusileiskite neįsivėlus į konfliktą. Mums taip niekada nenutiko, nes atrodo neįmanoma susipykti su draugiškiausiais pasaulyje filipiniečiais, tačiau tokią rekomendaciją esame radę;
- atidžiai žiūrėkite, ką geriate. Nepalikite savo gėrimų be priežiūros.
Taigi, mūsų nuomone, Filipinai (arba bent jau didžioji dauguma jos salų) yra viena saugiausių salų gyventi. Gal per drąsiai tai sakome, tačiau džiaugiamės atradę žmones, kurie dar nėra smarkiai sugadinti civilizacijos. Aišku, viskas ir čia keičiasi, ir nusikaltimų skaičius auga. Tikriausiai po dešimt metų čia nebus, kaip yra šiandieną.
Taip pat atsiminkite, jog prieš keliaudami į bet kurią šalį, taip pat ir į Filipinus, pasitikrinkite informaciją LR Užsienio reikalų ministerijos puslapyje apie saugumą.
Ar saugūs Filipinai – atnaujinta informacija
PAPILDYMAS 2019 metų birželį. Nors jau Filipinuose gyvename daugiau nei keturis mėnesius, nuomonė apie saugumą Filipinuose nepasikeitė. Nors teko aplinkui išgirsti, kaip buvo apvogti vietiniai, taip pat ir turistai. Kiekvienoje situacijoje tikrai buvo pačių apvogtųjų didelė neatsakomybė. Tai paliktas visiškai be priežiūros lagaminas, tai bare sėdint ir už nugaros pasidėjus kuprinę. Visur yra įvairių žmonių. Tikrai vagišių yra ir Filipinuose. Tačiau būkite budrūs, atsakingi už savo daiktus ir vagys jus čia apleks. Tikrai neteko girdėti atvejo, kai kur nors buvo užpultas žmogus, sumuštas ir iš jo atimti pinigai, daiktai. Muštynių atvejų daug vyksta tarp čia atvykusių užsieniečių.